Kiyoyuki Yanada (梁田清之)
PRECURE ROLES
Bottom: Pretty Cure All Stars DX 2
OTHER ROLES
777: Dead Leaves
Afro: Buzzer Beater
Shouma Akagi: F
Takenori Akagi: Slam Dunk
Nagou Akki: Grenader
Akune: Midoriyama High: Koushien
Alphons: Megazone 23
Ancientvolcamon: Digimon Xros Wars
Androman: Digimon Adventure
Angasen: Banner of the Stars II
Hiiragi Aozaki: Durarara!!
Katashi Asukai: Goal FH
Asuramon: Digimon Frontier
Atlas, Poseidon: Cyborg 009
Badwick: Trigun
Baigon, Tessai Tsukabishi: Bleach
Baltro: Zatch Bell!
Colonel Barton: Macross 7
Belzeb, Shuntarou Shinoda: Absolutely Invincible Raijin-Oh
Alan Bernley: Emily, Girl of the Wind
Professor Bigbang, Daigunder, Gunder: Daigunder
Biribiriman: Super Mashin Hero Wataru
Don Bonaparte: Sorcerous Stabber Orphen
Borushichi: Croquette!
Lt. Col. Boswell: Story of the Seven Cities
Emperor Brefskiu: Animated World Fairy Tales
Brendon: NG Knight Lamune & 40
Brick: Kate
Bumpkin: Wonder Bevil
Andre Camel, Detective Fukui, Harumi, Hasebe, Masao Nishiwaki, Ueda: Case Closed
Cammy: A Dog of Flanders: My Patrasche
Zabine Chareux: Mobile Suit Gundam F91
Chikara: Naruto
Chrone: Fairy Tale Musketeer Little Red Riding Hood
Cobramaru: SD Gundam Force
Cradle: Gundarla
Damas: Alice Detective Bureau
Andreas Darlton: Code Geass
Deathgrog, Harajiou: Hot-Blooded Strongest Gosaurer
Depthcharge: Beast Wars Metals
Dessertman: MegaMan NT Warrior
Dick: One Piece
Ryu Dolk: Beast God Liger
Dom, Gundam Mk-II (black), Messara, Woody: Mobile Suit SD Gundam Mark II
Dorberoman: RPG Legend Hepoi
Doublezeda, Southerby: SD Gundam Side Story
Dreidu: Mazinkaizer
Drum: The Violinist of Hameln
Endaisaku: Super B-Daman
Naotsune Endou: Nobunaga’s Stealth
Enra: Kaito Ranma
Flame: Monkey Typhoon
Flaregias: Saint Seiya Hades Arc
Fonk: Legend of the Galactic Heroes
President Freeman: Kikou Sennyo Rouran
Fujiyama: Pani Poni Dash!
Masaaki Fukuyama: Doraemon
Galactan, Unagitron: Energetic Explosive Gunbarger
Gale: Last Exile
Galileo: Tokyo Tribe2
Gammy: Zoids Fuzors
Ganac: Burn-Up
Gazak: Fire Emblem: Mystery of the Emblem
Geki: Saint Seiya OMega
Geo Metro: Magic Knight Rayearth
Gil: Jungle Emperor
Goldarm: Jungle King Tar
Golman: Iris: Rainbow War Record
Gomez: The Amazing Zorro
Archiduke Gorgon: True Mazinger: Assault! Z Arc
Goriking: Jewelpet KiraDeco!
Gozou: Nanosaver
Grant: Golgo 13
Guardromon: Digimon Tamers
Gulkier: Majestic Prince
Gunlock: Power Stone
Daniel Hamada: Super Atragon
Harley: Astro Boy
Townsend Harris, Kamo Serizawa: Sunshine Tree
Tamanori Hatakeyama: Fair, Then Partly Piggy
Yuuto Hayami: Cutie Honey Flash
Hayashi: Biriken
Hedoroman, Kabirunrun: Go! Anpanman: Happy Friends
Henshel: Fullmetal Alchemist Brotherhood
Tatsumi Hongou: Detective School Q
Horkins: Dragon Quest: Dai’s Big Adventure
Hulster: Legend of the Galactic Heroes
Renjirou Idake: Wild Knight
Shunsuke Itou: Navy Fleet
Jack: Venus Wars
Hiroshi Jitou: Captain Tsubasa J
John: Kiko Smile
Johnny: New Karate Hell Arc
Kagemaru: Virtua Fighter
Kandore: End-of-the-Century Leader Side Story Takeshi!
Kataoka: Dominion
Nagataka Kawamura: Ghost Slayers Ayashi
Toshiaki Kazama: After School in the Teacher’s Lounge
Kirioni: Nintama Rantarou
Koburamaru: SD Gundam Force
Kogura, Wal: Ping Pong Club
Seisaku Kouda: Kindaichi Case Files
Shuntetsu Kudaraou: Aterui
Sanetsuna Kuroda: Red Hayate
Kuroino: Chii’s Sweet Home
Ryuuzou Kuronuma: Glass Mask
Light, Otessa: Super Electromagnetic Robot Ironman #28 FX
Machida, Sudou: Today I’s My Turn
Mang Kuangyun: Fist of the Blue Sky
Noise Marie: D.Gray-man
Mars: Bit the Cupid
Ginji Matsuzaki: Black Lagoon
McKellan, Toudou: Platinumhugen Ordian
McCormick: The Marshmallow Times
Leon McNicole: Bubblegum Crisis Tokyo 2040
Megatron: Transformers Armada
Shogun Mifune: The Brave Express Might Gaine
Chrysalis Milch: The Mars Daybreak
Kaoru Misaki: Moldiver
MMM34: Samurai Flamenco
Gateau Mocha: Sorcerer Hunters
Shouzou Momeyama: Hareluya II Boy
Moriwaki: Kiss Me, Teacher
Mosuke: Mojacko
Mukuro: Samurai Champloo
Murata: Otaku no Video
Benkei Musashibou: New Getter Robo
Mushmond: Brave Police J-Decker
Mutz: White Whale: The Legend of Moby Dick
Asou Narumi: Fancy Lala
Nezerd: Lost Universe
Nicoliev: Crying Freeman
James Nishi, Heinz Schrifman: Morning Sun Fleet
Nora: Doraemon
Shutendouji Onimashou: Samurai Troopers
Takeshi Ooi: Death Note
Ookaminohoshi: InuYasha
O’Riley: The Three Musketeers
Palparepa: The King of Braves GaoGaiGar Final
Rikinoshin: Cat Ninja Legend Teyande
General Rildo: Dragon Ball GT
Ryuuou: Devil Hunter Yohko 3
Takuma Saeki: The First Step
Yoshitatsu Saitou: Nobuna Oda’s Ambition
Satake: Initial D Extra Stage
Colonel August Saxonberg: Sohryuden: Legend of the Dragon Kings
Seppukumaru: Go, Goemon: The Earth Rescue Strategy
Seslan: Sword of Destruction
Jackson Setouchi: Cromartie High School
Detective Shimizu: Domain of Murder
Shouma Shinshu: Zenki
Shredder: Mutant Turtles Superman Legend
Ookaku Shuugendou: Peacock King
Commander Simmons: Superman Academy Gowkaizer
Souryuu: Black Jack 21
Jack Struder: The Sacred Blacksmith
Sura: Brave of the Sun Fighbird
Takahashi: Blue Legend Shoot!
Yoshio Takaishi: Tough
Takamasa: Green Legend Ran
Toraichi Tamiya: Ah My Goddess
Tarotos: Beet the Vandel Buster
Teteora, Wanakocha: Mysterious Cities of Gold
Thymilph: Gurren Lagaan
Takezou Tomoe: True Getter Robo vs. Neo Getter Robo
Toudou, Tsezguerra: Hunter x Hunter
Tsukuba: Kenichi the Mightiest Disciple
Tsupparirikin: Duel Masters Victory
Tswiffon: Ultraman Super Battle Legend
Turbolander, Violezze: The Brave Fighter of Legend Da-Garn
Urdindark: Microman
Utamaro: Gun Frontier
Exper Venom: Exper Zenon
Volcazanda III: Galaxy Express 999: Eternal Fantasy
Wedge: Denotanor Orgun
Woody: The School Festival That Calls a Storm
Munenori Yagyuu: New Translation Warring States Hero Legend Juuyuushi Sanada
Yajiba: Esper Mami
Wagaya Yakutodou, Zugok: Mobile Suit SD Gundam Mark III
Kaoru Yamamoto: YAT Relief! Luxury Space Tours
Kasuke Yasuoka: Hey! Ryoma
Zande: The Heroic Legend of Arslan
Nomiz Zeda: Mobile Suit Victory Gundam
Bottom: Pretty Cure All Stars DX 2
OTHER ROLES
777: Dead Leaves
Afro: Buzzer Beater
Shouma Akagi: F
Takenori Akagi: Slam Dunk
Nagou Akki: Grenader
Akune: Midoriyama High: Koushien
Alphons: Megazone 23
Ancientvolcamon: Digimon Xros Wars
Androman: Digimon Adventure
Angasen: Banner of the Stars II
Hiiragi Aozaki: Durarara!!
Katashi Asukai: Goal FH
Asuramon: Digimon Frontier
Atlas, Poseidon: Cyborg 009
Badwick: Trigun
Baigon, Tessai Tsukabishi: Bleach
Baltro: Zatch Bell!
Colonel Barton: Macross 7
Belzeb, Shuntarou Shinoda: Absolutely Invincible Raijin-Oh
Alan Bernley: Emily, Girl of the Wind
Professor Bigbang, Daigunder, Gunder: Daigunder
Biribiriman: Super Mashin Hero Wataru
Don Bonaparte: Sorcerous Stabber Orphen
Borushichi: Croquette!
Lt. Col. Boswell: Story of the Seven Cities
Emperor Brefskiu: Animated World Fairy Tales
Brendon: NG Knight Lamune & 40
Brick: Kate
Bumpkin: Wonder Bevil
Andre Camel, Detective Fukui, Harumi, Hasebe, Masao Nishiwaki, Ueda: Case Closed
Cammy: A Dog of Flanders: My Patrasche
Zabine Chareux: Mobile Suit Gundam F91
Chikara: Naruto
Chrone: Fairy Tale Musketeer Little Red Riding Hood
Cobramaru: SD Gundam Force
Cradle: Gundarla
Damas: Alice Detective Bureau
Andreas Darlton: Code Geass
Deathgrog, Harajiou: Hot-Blooded Strongest Gosaurer
Depthcharge: Beast Wars Metals
Dessertman: MegaMan NT Warrior
Dick: One Piece
Ryu Dolk: Beast God Liger
Dom, Gundam Mk-II (black), Messara, Woody: Mobile Suit SD Gundam Mark II
Dorberoman: RPG Legend Hepoi
Doublezeda, Southerby: SD Gundam Side Story
Dreidu: Mazinkaizer
Drum: The Violinist of Hameln
Endaisaku: Super B-Daman
Naotsune Endou: Nobunaga’s Stealth
Enra: Kaito Ranma
Flame: Monkey Typhoon
Flaregias: Saint Seiya Hades Arc
Fonk: Legend of the Galactic Heroes
President Freeman: Kikou Sennyo Rouran
Fujiyama: Pani Poni Dash!
Masaaki Fukuyama: Doraemon
Galactan, Unagitron: Energetic Explosive Gunbarger
Gale: Last Exile
Galileo: Tokyo Tribe2
Gammy: Zoids Fuzors
Ganac: Burn-Up
Gazak: Fire Emblem: Mystery of the Emblem
Geki: Saint Seiya OMega
Geo Metro: Magic Knight Rayearth
Gil: Jungle Emperor
Goldarm: Jungle King Tar
Golman: Iris: Rainbow War Record
Gomez: The Amazing Zorro
Archiduke Gorgon: True Mazinger: Assault! Z Arc
Goriking: Jewelpet KiraDeco!
Gozou: Nanosaver
Grant: Golgo 13
Guardromon: Digimon Tamers
Gulkier: Majestic Prince
Gunlock: Power Stone
Daniel Hamada: Super Atragon
Harley: Astro Boy
Townsend Harris, Kamo Serizawa: Sunshine Tree
Tamanori Hatakeyama: Fair, Then Partly Piggy
Yuuto Hayami: Cutie Honey Flash
Hayashi: Biriken
Hedoroman, Kabirunrun: Go! Anpanman: Happy Friends
Henshel: Fullmetal Alchemist Brotherhood
Tatsumi Hongou: Detective School Q
Horkins: Dragon Quest: Dai’s Big Adventure
Hulster: Legend of the Galactic Heroes
Renjirou Idake: Wild Knight
Shunsuke Itou: Navy Fleet
Jack: Venus Wars
Hiroshi Jitou: Captain Tsubasa J
John: Kiko Smile
Johnny: New Karate Hell Arc
Kagemaru: Virtua Fighter
Kandore: End-of-the-Century Leader Side Story Takeshi!
Kataoka: Dominion
Nagataka Kawamura: Ghost Slayers Ayashi
Toshiaki Kazama: After School in the Teacher’s Lounge
Kirioni: Nintama Rantarou
Koburamaru: SD Gundam Force
Kogura, Wal: Ping Pong Club
Seisaku Kouda: Kindaichi Case Files
Shuntetsu Kudaraou: Aterui
Sanetsuna Kuroda: Red Hayate
Kuroino: Chii’s Sweet Home
Ryuuzou Kuronuma: Glass Mask
Light, Otessa: Super Electromagnetic Robot Ironman #28 FX
Machida, Sudou: Today I’s My Turn
Mang Kuangyun: Fist of the Blue Sky
Noise Marie: D.Gray-man
Mars: Bit the Cupid
Ginji Matsuzaki: Black Lagoon
McKellan, Toudou: Platinumhugen Ordian
McCormick: The Marshmallow Times
Leon McNicole: Bubblegum Crisis Tokyo 2040
Megatron: Transformers Armada
Shogun Mifune: The Brave Express Might Gaine
Chrysalis Milch: The Mars Daybreak
Kaoru Misaki: Moldiver
MMM34: Samurai Flamenco
Gateau Mocha: Sorcerer Hunters
Shouzou Momeyama: Hareluya II Boy
Moriwaki: Kiss Me, Teacher
Mosuke: Mojacko
Mukuro: Samurai Champloo
Murata: Otaku no Video
Benkei Musashibou: New Getter Robo
Mushmond: Brave Police J-Decker
Mutz: White Whale: The Legend of Moby Dick
Asou Narumi: Fancy Lala
Nezerd: Lost Universe
Nicoliev: Crying Freeman
James Nishi, Heinz Schrifman: Morning Sun Fleet
Nora: Doraemon
Shutendouji Onimashou: Samurai Troopers
Takeshi Ooi: Death Note
Ookaminohoshi: InuYasha
O’Riley: The Three Musketeers
Palparepa: The King of Braves GaoGaiGar Final
Rikinoshin: Cat Ninja Legend Teyande
General Rildo: Dragon Ball GT
Ryuuou: Devil Hunter Yohko 3
Takuma Saeki: The First Step
Yoshitatsu Saitou: Nobuna Oda’s Ambition
Satake: Initial D Extra Stage
Colonel August Saxonberg: Sohryuden: Legend of the Dragon Kings
Seppukumaru: Go, Goemon: The Earth Rescue Strategy
Seslan: Sword of Destruction
Jackson Setouchi: Cromartie High School
Detective Shimizu: Domain of Murder
Shouma Shinshu: Zenki
Shredder: Mutant Turtles Superman Legend
Ookaku Shuugendou: Peacock King
Commander Simmons: Superman Academy Gowkaizer
Souryuu: Black Jack 21
Jack Struder: The Sacred Blacksmith
Sura: Brave of the Sun Fighbird
Takahashi: Blue Legend Shoot!
Yoshio Takaishi: Tough
Takamasa: Green Legend Ran
Toraichi Tamiya: Ah My Goddess
Tarotos: Beet the Vandel Buster
Teteora, Wanakocha: Mysterious Cities of Gold
Thymilph: Gurren Lagaan
Takezou Tomoe: True Getter Robo vs. Neo Getter Robo
Toudou, Tsezguerra: Hunter x Hunter
Tsukuba: Kenichi the Mightiest Disciple
Tsupparirikin: Duel Masters Victory
Tswiffon: Ultraman Super Battle Legend
Turbolander, Violezze: The Brave Fighter of Legend Da-Garn
Urdindark: Microman
Utamaro: Gun Frontier
Exper Venom: Exper Zenon
Volcazanda III: Galaxy Express 999: Eternal Fantasy
Wedge: Denotanor Orgun
Woody: The School Festival That Calls a Storm
Munenori Yagyuu: New Translation Warring States Hero Legend Juuyuushi Sanada
Yajiba: Esper Mami
Wagaya Yakutodou, Zugok: Mobile Suit SD Gundam Mark III
Kaoru Yamamoto: YAT Relief! Luxury Space Tours
Kasuke Yasuoka: Hey! Ryoma
Zande: The Heroic Legend of Arslan
Nomiz Zeda: Mobile Suit Victory Gundam